Saulėta diena, švelniai šiurenantis vanduo, horizonte besitęsiantys žali krantai – plaukimas baidarėmis gali tapti vienu nuostabiausių vasaros prisiminimų. Tačiau kaip ir bet kuri kita lauko veikla, be tinkamo pasiruošimo, ši nuostabi pramoga gali virsti nemaloniu išbandymu. Gera žinia ta, kad su tinkamu inventoriumi ir apgalvotu planavimu, galite užsitikrinti sklandžią ir malonią dieną ant vandens.
Apranga – jūsų patogumas ir sauga
Pradėkime nuo to, kas liečia jūsų kūną tiesiogiai – tinkamos aprangos. Vanduo yra nenuspėjamas elementas, todėl jūsų drabužiai turi būti paruošti įvairioms sąlygoms.
Pagrindinė taisyklė – sluoksniavimas. Net karščiausią vasaros dieną ant vandens gali būti vėsiau nei krantuose, ypač jei iškyla debesys ar pakyla vėjas. Pirmam sluoksniui rinkitės greitai džiūstančius, prakaitą sugeriančius drabužius – specialius termalinius marškinėlius ar lengvus sportinius marškinėlius iš sintetinių medžiagų. Pamirškite medvilnę – sušlapusi ji ilgai džiūsta ir vėsina kūną.
Antram sluoksniui puikiai tinka lengvas flisinis džemperis ar vandeniui atspari plona striukė, kurią galite lengvai nusiimti ir vėl užsidėti pagal poreikį. Kelnės taip pat turėtų būti lengvos, greitai džiūstančios, geriausia – specialiai vandens sportui sukurtos arba trumpos sportinės kelnės karštoms dienoms.
Nepamirškite apsaugos nuo saulės – plačiakraštė skrybėlė ar kepurė su snapeliu apsaugos ne tik galvą, bet ir veidą. Akiniai nuo saulės su dirželiu (kad nenuskęstų apsiversus) yra būtini – vandens paviršius atspindi saulės spindulius, todėl akių apsauga yra ypač svarbi.
Kojos dažnai tampa pažeidžiamiausia kūno dalimi – reikia apavo, kuris gali sušlapti, bet kartu apsaugo nuo akmenų ir šakų išlipant krantuose. Specialūs vandens batai yra idealiausias pasirinkimas, tačiau tinka ir senos sportinės kurpės ar sandalo tipo avalynė su uždarais pirštais.
Saugumo reikmenys – ramybei užtikrinti
Gelbėjimosi liemenė yra neginčijamas prioritetas – ji privalo būti dėvima visą plaukimo laiką, nepriklausomai nuo jūsų plaukimo įgūdžių ar vandens gylio. Šiuolaikinės gelbėjimosi liemenės yra patogios, leidžia lengvai judėti ir gali išgelbėti gyvybę netikėtai apsivertus ar patekus į sūkurį.
Vandeniui atsparus maišelis mobiliajam telefonui suteikia papildomą saugumo garantiją – kritiniu atveju visada galėsite išsikviesti pagalbą. Rinkoje gausu specialių dėklų, leidžiančių naudotis telefonu jo neišimant iš apsauginio apvalkalo.
Nedidelė pirmosios pagalbos vaistinėlė su būtiniausiais vaistais, pleistru, dezinfekavimo priemonėmis ir elastiniu bintu neužims daug vietos, bet gali labai praversti susižeidus ar netikėtai susirgus. Kompaktiška vaistinėlė, supakuota į vandeniui atsparią pakuotę, turėtų būti kiekvieno baidarininko inventoriaus dalis.
Maistas ir vanduo – energijai palaikyti
Fizinė veikla vandenyje reikalauja daugiau energijos nei daugelis įsivaizduoja. Net jei planuojate trumpą kelionę, būtinai pasiimkite pakankamai vandens ir užkandžių energijai palaikyti.
Vandens atsargos turėtų būti skaičiuojamos dosniai – mažiausiai 1,5-2 litrai vienam asmeniui vasaros dieną. Geriausia rinktis daugkartinio naudojimo butelius, kurie turi patogų tvirtinimą prie baidarės ar jūsų kuprinės.
Maistas turėtų būti lengvai valgomas, nereikalaujantis sudėtingo paruošimo ar indų. Puikiai tinka riešutai, džiovinti vaisiai, energetiniai batonėliai, vietiniai sūriai ir vytinta mėsa. Sumuštiniai taip pat geras pasirinkimas, jei juos supakuosite į vandeniui atsparius konteinerius.
Jei planuojate ilgesnį sustojimą piknikui, galite pasiimti ir sudėtingesnio maisto, bet nepamirškite, kad jį reikės gabenti ir saugoti nuo sušlapimo. Modernios hermetiškos dėžutės ar specialūs maišai piknikams gali būti puikus sprendimas.
Komforto detalės – malonumui užtikrinti
Malonią dieną ant vandens gali sugadinti maži nepatogumai, todėl verta pagalvoti apie detales, kurios padidins jūsų komfortą.
Papildoma sėdynės pagalvėlė gali žymiai pagerinti komfortą ilgesnių plaukimų metu. Rinkoje yra specialių vandeniui atsparių pagalvėlių, sukurtų būtent baidarėms, kurios suteikia papildomą komfortą ir padeda išvengti nugaros skausmo.
Vandeniui atsparus užtiesalas ar kompaktiškas kilimėlis yra neįkainojamas sustojimų metu – turėsite kur atsisėsti be baimės sušlapti ar išsitepti. Jie lengvi, užima mažai vietos ir žymiai pagerina poilsio kokybę pakrantėje.
Nedidelė kompaktiška kamera arba vandens poveikiui atsparus telefono dėklas leis įamžinti nuostabias akimirkas. Vandens keliai dažnai atskleidžia tokius gamtos kampelius, kurių nepasieksite jokiu kitu būdu – būtų gaila neturėti galimybės šių vaizdų išsaugoti.
Techninės smulkmenos – sklandžiam plaukimui
Nepamirškite techninių detalių, kurios užtikrins sklandų plaukimą. Papildomas irklas visada pravers – jei pametėte savąjį arba jis lūžo, atsarginis gelbsti situaciją. Kompaktiški sulankstomi irklai neužima daug vietos, bet gali išgelbėti dieną.
Nedidelė virvė (bent 5 metrų ilgio) gali praversti įvairiose situacijose – pririšti baidarę sustojimo metu, padėti ištraukti ją iš seklumos ar net padėti kitam plaukėjui bėdoje.
Vandens išsėmimo semtuvėlis – maža, bet neįkainojama detalė, jei baidarėje pradeda kauptis vanduo dėl bangų ar smulkaus lietaus. Kompaktiškas plastikinis semtuvėlis neužima daug vietos, bet gali labai praversti kritinėse situacijose.
Navigacija ir orientavimasis
Net jei plaukiate gerai žinoma upe ar ežeru, turėti orientavimosi priemones visada pravartu. Vandeniui atsparus žemėlapis ar GPS įrenginys padės tiksliai nustatyti savo buvimo vietą ir suplanuoti tolimesnį maršrutą.
Daugelis upių turi aiškius orientyrus, pavyzdžiui, tiltus, malūnus ar charakteringus gamtos objektus. Prieš plaukimą susipažinkite su šiais orientyrais ir pasižymėkite juos savo žemėlapyje – taip visada žinosite, kurioje maršruto dalyje esate.
Nepamirškite, kad mobiliojo telefono ryšys gali būti nepastovus nuošalesnėse vietovėse, todėl pasikliauti vien tik išmaniųjų telefonų navigacija nepatartina. Atsisiųskite žemėlapius, kuriuos galėsite naudoti be interneto ryšio, arba turėkite tradicinį popierinį žemėlapį vandeniui atspariame dėkle.
Aplinkosauga – atsakingam plaukimui
Būdami gamtoje, visi turime pareigą ją saugoti. Pasiimkite atskirą maišelį šiukšlėms, kurį galėsite tvirtai užrišti ir išsinešti su savimi. Prisiminkite seną principą: „Pasiimkite tik nuotraukas, palikite tik pėdsakus”.
Ekologiški apsaugos nuo saulės kremai, neturintys cheminių medžiagų, kenksmingų vandens gyvūnijai, yra svarbus pasirinkimas. Įprasti kremai nuo saulės gali turėti medžiagų, kurios kenkia vandens ekosistemoms, ypač mažesniuose vandens telkiniuose.
Pasiruošimas netikėtumams
Gamta yra nenuspėjama, todėl visada būkite pasiruošę netikėtoms situacijoms. Papildomi sausi drabužiai, supakuoti į vandeniui nepralaidžius maišus, gali būti neįkainojami, jei sušlapsite ar netikėtai pasikeis oro sąlygos.
Nedidelis nepralaidus žibintuvėlis pravers, jei plaukimas užsitęs iki sutemų. Vandeniui atsparus degtukai ar žiebtuvėlis, saugomas hermetiškame konteineryje, gali būti svarbūs iškilusių sunkumų atvejais.
Psichologinis nusiteikimas – svarbiausia detalė
Galiausiai, svarbiausia pasiimti gerą nuotaiką ir nuotykių dvasią. Vandens kelionės kartais gali mesti iššūkių – nuo netikėtai pakitusių oro sąlygų iki fizinio nuovargio. Gebėjimas prisitaikyti, išlikti pozityviam ir mėgautis procesu yra galbūt svarbiausia „įranga”, kurią galite pasiimti.
Plaukimas baidare nėra lenktynės – tai galimybė pabūti gamtoje, atsipalaiduoti nuo kasdienybės ir patirti nuotykį savo tempu. Pasiruoškite sustoti nuostabiose vietose, mėgautis pikniku ant kranto ar tiesiog plūduriuoti ramesniame vandens ruože, stebint debesų žaismą danguje.
Tinkamas pasiruošimas sukuria ramybės jausmą, leidžiantį visiškai atsiduoti patirčiai ir vandens teikiamiems malonumams. Nesvarbu, ar tai jūsų pirmasis plaukimas, ar esate patyręs vandens entuziastas – su tinkamu inventoriumi ir nusiteikimu kiekviena diena ant vandens gali tapti nepamirštamu nuotykiu, kuris kviečia sugrįžti vėl ir vėl.