Nemuno deltos regioninis parkas – vienas unikaliausių Lietuvos kampelių, garsėjantis ne tik nepakartojamu kraštovaizdžiu, bet ir turtingais žuvų ištekliais. Šis vandens labirintas, kurį sudaro daugybė Nemuno atšakų, protakų, senvagių ir Kuršių marių pakrantė, nuo seno traukia žvejus iš visos Lietuvos ir užsienio. Pamarys ir Nemuno delta istoriškai buvo ir išlieka vienu žuvingiausių Lietuvos regionų, kur susitinka gėlų vandenų ir Kuršių marių žuvų rūšys, o jų gausa stebina net patyrusius žvejus.
2025 metais įsigaliojo svarbūs pakeitimai Nemuno deltos regioniniame parke žvejojantiems mėgėjams, panaikintos limituotos žvejybos sąlygos, todėl šis straipsnis supažindins su naujausiomis taisyklėmis, populiariausiomis žvejybos vietomis, čia gyvenančiomis žuvimis ir sėkmingos žūklės patarimais.
Naujausios žvejybos taisyklės ir leidimai (2025 m.)
Leidimų sistema
Nemuno deltos regioninio parko vandens telkiniuose žvejoti galima įprasta tvarka, turint galiojantį žvejo mėgėjo bilietą, kaip ir visuose valstybiniuose vandens telkiniuose. 2024 m. pradžioje Aplinkos ministerija pasirašė limituotos žvejybos tvarkos aprašo pakeitimus, kuriais panaikintos specialios limituotos žvejybos sąlygos Nemuno deltos regioniniame parke.
Tai reiškia, kad žvejams nebereikia įsigyti specialių žvejo mėgėjo kortelių – pakanka turėti standartinį žvejo mėgėjo bilietą. Anksčiau išduotos žvejo mėgėjo kortelės galioja iki jose nurodyto termino pabaigos.
Žuvų limitai ir apribojimai
Panaikinus limituotos žvejybos sąlygas, Nemuno deltos regioninio parko vandens telkiniuose vienam žvejui per vieną žvejybą leidžiama sugauti ne daugiau kaip 5 kg žuvų (anksčiau buvo 7 kg). Žvejojant Kuršių mariose limitas išlieka 7 kg žuvų, neskaitant stintų, kurių leidžiamas sugauti kiekis neribojamas.
Nemuno deltos regioniniame parke galioja sezoninis draudimas žvejoti karšius jų neršto metu – nuo balandžio 20 d. iki gegužės 20 d. Šis draudimas netaikomas karšių žvejybai polderiuose.
Draudžiamos žvejybos vietos
Žvejyba ištisus metus draudžiama šiose teritorijose:
- Nemuno priešakinės deltos gamtiniame rezervate
- Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje
- Kuršių mariose tarp Atmatos ir Skirvytės upių mažesniu kaip 1 km atstumu nuo kranto
- Kniaupo įlankoje
Baudos už pažeidimus
Žvejybos taisyklių pažeidėjams gresia rimtos sankcijos. Už neteisėtą žvejybą draudžiamu laikotarpiu ar draudžiamose vietose gali būti skiriama administracinė bauda nuo 600 iki 1500 eurų ir naudotų įrankių konfiskavimas. Be to, už kiekvieną neteisėtai sugautą karšį pažeidėjas turi atlyginti žuvų ištekliams padarytą žalą – 100 eurų už kiekvieną žuvį.
Aplinkos apsaugos departamentas ypač aktyvina kontrolę neršto laikotarpiu, kai žvejų aktyvumas išauga, tad rekomenduojama atidžiai laikytis visų taisyklių.
Populiariausios žuvų rūšys Nemuno deltoje
Nemuno deltos regioninis parkas garsėja savo žuvų įvairove. Čia galima sugauti tiek gėlavandenių, tiek pusiau jūrinių rūšių atstovų. Toliau pateikiame populiariausias žvejų taikinio žuvis Nemuno deltoje:
Karšiai (Abramis brama)
Karšiai – viena iš gausiausių ir populiariausių žuvų rūšių Nemuno deltoje. Šios žuvys gali užaugti iki įspūdingų dydžių, ypač Nemuno žemupyje. Karšiai mėgsta gilias, ramias vietas su dumblėtu dugnu. Jie aktyviai maitinasi anksti ryte ir vakare. Pavasarį, prieš neršto laikotarpį (balandžio-gegužės mėn.), ir rudenį stebimas didesnis karšių aktyvumas.
Geriausia žvejoti karšius feederio tipo meškerėmis, naudojant sliekus, kukurūzus ar specialius karšių masalus. Populiariausios karšių žvejybos vietos yra Atmatoje, ties Leitės žiotimis ir Plaškiuose.
Lydekos (Esox lucius)
Lydekos – pagrindinis plėšrūnas Nemuno deltos vandenyse. Jos dažnai laikosi netoli krantų, tarp augmenijos arba už dambų, kur lėta srovė. Pavasarį, iškart po neršto, ir rudenį (spalio-lapkričio mėn.) stebimas didžiausias lydekų aktyvumas.
Lydekas geriausiai gaudyti spiningais su vartiklėmis, guminiais masalais arba „Mepps” tipo blizgėmis. Populiariausios lydekų žvejybos vietos yra netoli Rusnės salos, Atmatos ir Skatulės upių sankirtose bei Pakalnės upėje.
Ešeriai (Perca fluviatilis)
Ešeriai – dažna žuvų rūšis Nemuno deltoje, ypač populiari tarp pradedančiųjų žvejų. Jie dažniausiai laikosi netoli krantinių, tilto atramų, duobių šlaituose, gilesnėse ir ramesnėse vietose. Ešeriai ypač aktyvūs ankstyvą rudenį, prieš nerštą ir po jo.
Ešerius galima gaudyti spiningais su įvairių spalvų mikromasalais ar 2-3 colių guminukais. Geriausiai kimba rožavos, violetinės spalvos masalai, kurie UV spinduliuose keičia savo spalvą.
Sterkai (Sander lucioperca)
Sterkai (dar vadinami starkiais) – vertinga plėšri žuvis, dažnai sutinkama Nemuno deltos vandenyse. Jie laikosi duburiuose už dambų smaigalių. Geriausia sterkus gaudyti temstant arba ankstyvą rytą spiningais, naudojant didesnius guminukus su mažiausiai 11 gramų svareliais, kad masalas judėtų padugne.
Šamai (Silurus glanis)
Šamai – didžiausios Lietuvos gėlavandenės žuvys, kurios aptinkamos ir Nemuno deltoje. Jie mėgsta gilias vietas, duburius ir ramiausias upių vietas. Šamai dažniausiai aktyvūs naktimis arba ankstyvais rytais, kai atplaukia medžioti iš giliųjų duburių.
Šamus galima gaudyti naudojant stiprias meškerykotes su gyvu masalu (žuvelėmis) arba specialiais šamams skirtais dirbtiniais masalais.
Šapalai (Leuciscus cephalus)
Šapalai – aktyvios upinės žuvys, dažnai sutinkamos Nemuno deltos vandenyse. Jie laikosi arčiau dambų, kur susilpnėja pagrindinė Nemuno srovė. Vasaros mėnesiais, ypač liepą, šapalai puikiai kimba ant įvairių masalų: žirnio, kviečio grūdo, dėlės ar žiogo. Juos galima gaudyti ir spiningais.
Kitos žuvų rūšys
Nemuno deltoje taip pat dažnai pagaunamos šios žuvys:
- Kuojos (Rutilus rutilus) – dažnos, ypač palei dambas
- Plakiai (Blicca bjoerkna)
- Aukšlės (Alburnus alburnus)
- Salačiai (Aspius aspius) – laikosi ties dambų smaigaliais
- Žiobriai (Vimba vimba) – vertinga, bet jau mažiau paplitusi žuvis
- Upėtakiai (Salmo trutta)
- Lašišos (Salmo salar) – retesnės, bet pasitaiko rudenį
Geriausios žvejybos vietos Nemuno deltoje
Nemuno deltos regioniniame parke gausu įvairių žvejybai tinkamų vietų. Toliau aprašomos populiariausios ir žuvingiausios vietos:
Atmata ir jos apylinkės
Atmata – viena pagrindinių Nemuno atšakų deltoje, garsėjanti savo žuvingumu. Čia ypač gerai kimba šapalai, karšiai ir meknės. Geriausios vietos yra:
- Ties Leitės žiotimis – puiki vieta karšių žvejybai
- Ties Plaškiais – čia gausu karšių
- Ties Rusnės sala – tinka įvairių žuvų rūšių žvejybai
Skirvytė ir jos apylinkės
Skirvytė – kita svarbi Nemuno atšaka, žinoma dėl savo žuvingumo. Čia galima sugauti įvairių žuvų, įskaitant lydekas, ešerius ir sterkus. Populiariausios žvejybos vietos:
- Ties Šilininkų gyvenviete – tinka spininginei žvejybai
- Aplink Rusnės salą – įvairių žuvų buveinė
Dambos ir jų apylinkės
Nemuno žemupyje yra daugybė žmogaus rankomis sukurtų dambų, kurios formuoja unikalią žuvų gyvenamąją aplinką. Aplink dambas susidaro savitos ekosistemos, pritraukiančios įvairių rūšių žuvis. Populiariausios dambos:
- Plaškių damba
- Šilininkų damba
- „Šaso” damba
- „Užugėgio” damba
- „Kuprio” damba
Ties dambomis geriausiai žvejoti ankstyvą rytą arba vakare, kai žuvys aktyviau maitinasi.
Minijos upė ir jos žiotys
Minijos upė, tekanti per lietuviškąja Venecija vadinamą Minijos (Mingės) kaimą, taip pat yra puiki vieta žvejybai. Čia gausu lydekų, ešerių ir karšių. Geriausios vietos:
- Minijos upės žiotys ties Kuršių mariomis
- Ties Minijos kaimu
- Geležinis tiltas per Miniją ties Kintų žuvininkystės ūkiu
Pakalnės upė
Pakalnė – dar viena Nemuno deltos protaka, turinti gerų žvejybos vietų. Čia galima sugauti ešerių, lydekų ir karšių. Geriausios vietos yra aukščiau Rusnės salos.
Polderiai
Nemuno deltos polderiai – dirbtinai nusausintos žemapelkės, kuriose įrengti kanalai – taip pat tinka žvejybai. Polderių kanaluose gausu karosų, lydekų ir lynų. Be to, polderiai yra vienos iš nedaugelio vietų, kur leidžiama žvejoti karšius net jų neršto metu.
Žvejybos sezonai ir taktika
Pavasaris (kovas-gegužė)
Pavasaris – vienas aktyviausių žvejybos periodų Nemuno deltoje. Tai metas, kai vyksta potvyniai, užliejantys didžiules pievas, o žuvys plaukia neršti. Šiuo laikotarpiu ypač aktyvios lydekos (iškart po neršto), karšiai (iki neršto laikotarpio) ir ešeriai.
Taktika:
- Feederinė žvejyba karšiams iki neršto draudimo (balandžio 20 d.)
- Spininginė žvejyba lydekoms po jų neršto
- Dėmesio! Karšių žvejyba draudžiama nuo balandžio 20 d. iki gegužės 20 d.
Vasara (birželis-rugpjūtis)
Vasarą vanduo Nemuno deltoje nusekęs, potvyniai baigiasi, o žuvys aktyviai maitinasi. Tai puikus metas žvejoti įvairias žuvų rūšis: karšius, šapalius, ešerius, sterkas.
Taktika:
- Karšių žvejyba feederinėmis meškerėmis anksti ryte ar vakare
- Spininginė žvejyba sterkams ir lydekoms temstant arba anksti ryte
- Šapalų žvejyba plūdinėmis meškerėmis, naudojant žirnio, kviečio grūdus, dėles ar žiogus
Ruduo (rugsėjis-lapkritis)
Ruduo – puikus metas plėšriųjų žuvų žūklei. Šiuo laikotarpiu lydekos, sterkai ir ešeriai tampa ypač aktyvūs ir intensyviai maitinasi, ruošdamiesi žiemai.
Taktika:
- Spininginė žvejyba lydekoms ir sterkams
- Feederinė žvejyba karšiams
- Ešerių žvejyba mikromasalais ar guminukais
Žiema (gruodis-vasaris)
Žiema – ramiausia žvejybos sezono dalis, tačiau poledinė žūklė Nemuno deltoje taip pat turi savo žavesio. Žiemą geriausiai kimba ešeriai, sterkai ir kuojos.
Taktika:
- Poledinė žūklė ešeriams
- Žvejyba iš po ledo įvairioms žuvų rūšims
- Stintų žvejyba, kai jos migruoja
Žvejybos įranga ir masalai
Feederinė žvejyba
Feederinė žvejyba – vienas populiariausių žvejybos būdų Nemuno deltoje, ypač karšių žvejybai. Rekomenduojama įranga:
- Feederinė meškerykotė 3,6-3,9 m ilgio, 60-120 g testuojamo svorio
- Feederinė ritė su gerai veikiančiu stabdžiu
- Pagrindinis valas 0,20-0,25 mm, pavadėlis 0,16-0,18 mm
- Feederinės šėryklos 40-80 g svorio
- Kabliukai Nr. 8-14
Masalai:
- Sliekai
- Kukurūzai
- Ruginė duona
- Specialūs karšių masalai
- Jaukai: malti sausainiai, kukurūzų kruopos, kanapių sėklos
Spininginė žvejyba
Spininginė žvejyba taikoma plėšriųjų žuvų gaudymui: lydekoms, sterkams, ešeriams. Rekomenduojama įranga:
- Spiningas 2,4-2,7 m ilgio, 10-30 g arba 15-40 g testuojamo svorio
- Kokybiškas spininginis ritė
- Pintas valas 0,12-0,15 mm arba monofilinis 0,25-0,30 mm
- Fluorokarboninis pavadėlis lydekoms
Masalai:
- Vartiklės lydekoms (3-5 dydžio)
- Guminiai masalai sterkams ir ešeriams (5-12 cm ilgio)
- „Mepps” tipo blizgės
- Vobleris (plaukiantys ir grimztantys)
Plūdinė žvejyba
Plūdinė žvejyba tinka įvairioms baltosioms žuvims: kuojoms, karšiams, šapaliams. Rekomenduojama įranga:
- Plūdinė meškerykotė 4-5 m ilgio
- Kokybiškas ritė
- Monofilinis valas 0,16-0,20 mm
- Plūdės su didele keliamąja galia žvejybai srovėje
Masalai:
- Sliekai
- Musės lervos
- Tešla
- Kukurūzai
- Žirniai
- Šutinti grūdai
Žvejybos infrastruktūra ir apgyvendinimas
Nakvynės galimybės
Nemuno deltos regioniniame parke ir jo apylinkėse galima rasti įvairių apgyvendinimo galimybių:
- Rusnės saloje – didelis pasirinkimas nakvynės vietų, nuo kaimo turizmo sodybų iki svečių namų
- Minijos (Mingės) kaime – apartamentai žvejams, nakvynės kainos ne sezono metu nuo 15-20 eurų
- Pakalnėje – sodybos netoli pagrindinių žvejybos vietų
- Šilutėje – viešbučiai ir svečių namai
- Kintuose – kaimo turizmo sodybos
- Ventės rage – nakvynės paslaugos
Rusnėje yra papildomas privalumas – galimybė įsigyti šviežiai rūkytos ar šviežios žuvies.
Žvejybos reikmenų parduotuvės
Žvejybos reikmenis galima įsigyti:
- Šilutės turgaus aikštėje esančioje specializuotoje žvejybos reikmenų parduotuvėje, kur vietiniai konsultantai puikiai išmano vietos žvejybos specifiką
- Rusnėje esančiose parduotuvėse, kur galima įsigyti pagrindinių masalų ir smulkių reikmenų
- Šilutės mieste esančiose žvejybos reikmenų parduotuvėse
Valčių, katerių nuoma
Nemuno deltos regioniniame parke veikia keli valčių nuomos punktai:
- Nemuno deltos regioninio parko lankytojų centre Rusnėje
- Minijos kaime – įvairių dydžių laivelių ir katerių nuoma
- Šilutėje
- Rusnėje
- Uostadvaryje
Regione taip pat yra kelios prieplaukos:
- Šilutės uostas
- Rusnės uostas
- Uostadvario uostas
- Mažesnės prieplaukos: Šilininkų, Rusnės, Pakalnės, Šyšos, Ventės, Šturmų, Minijos
Papildoma informacija
Gamtos stebėjimas žvejybos metu
Žvejyba Nemuno deltoje – ne tik galimybė sugauti žuvį, bet ir pažinti unikalią gamtą. Žvejojant galima stebėti įvairius paukščius, ypač pavasarinio ir rudeninio paukščių migracijos metu, kai potvynių užlietose pievose nutūpia tūkstančiai žąsų, vieversių, varnėnų, ančių ir kitų paukščių. Nemuno delta žinoma kaip „paukščių rojus”, čia aptikta daugiau kaip 300 paukščių rūšių.
Naudingi kontaktai
- Nemuno deltos regioninio parko lankytojų centras Rusnėje (Kuršmarių g. 13): +370 xxx xxxxx
- Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdyba: +370 xxx xxxxx
- Šilutės turizmo informacijos centras: +370 xxx xxxxx
Naudingos nuorodos
- Nemuno deltos regioninio parko žemėlapis: nemunodelta.lt
- Mėgėjų žvejybos taisyklės: www.am.lrv.lt
- Oro prognozė Nemuno deltoje: www.meteo.lt
Išvados
Nemuno deltos regioninis parkas – išskirtinė žvejybos vieta Lietuvoje, siūlanti unikalias patirtis tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems žvejams. Pasinaudojant šiame gide pateikta informacija apie naujausias taisykles, populiariausias žuvų rūšis, geriausias žvejybos vietas ir taktikas pagal sezonus, galima tikėtis sėkmingos žūklės šiame ypatingame Lietuvos kampelyje.
Svarbu prisiminti, kad žvejyba Nemuno deltoje – tai ne tik laimikis, bet ir galimybė mėgautis kvapą gniaužiančiais kraštovaizdžiais, turtinga biologine įvairove ir unikalia kultūra. Atsakinga žvejyba, laikantis visų taisyklių ir apribojimų, padės išsaugoti šį išskirtinį regioną ateities kartoms.